Program

 
Day 1 (December 2)  Welcome Reception

Below is a conference schedule. 

Day 2 (December 3)
Day 3 (December 4)
Day 4 (December 5)
Day 5 (December 6)
Day 6 (December 7)
Day 7 (December 8)  Excursion
  1. 18:30 - 20:30   Welcome Party  (at ‘Sagami’, The Prince Hakone)

Opening Session

  1. 09:00 - 09:05   Opening Remarks  (Nario kuno, Director of NRO)

  2. 09:05 - 09:20   Welcome Address  (Masa Hayashi, Director General, NAOJ)


Session: Cosmology

  1. 09:20 - 10:05   Nick Scoville (K)   ‘Evolution of Galaxies and Large Scale Structure at High Redshift

  2. 10:05 - 10:30   Tzu-Ching Chang (I)    ‘21cm Cosmology

  3. 10:30 - 10:50   .................................. Coffee Break ..................................

  4. 10:50 - 11:15   Scott Ransom (I)    ‘Detecting Gravitational Waves with Millisecond Pulsars

  5. 11:15 - 11:30   Andrew Blain (C)    ‘Studying Galaxies with ALMA during Reionization


Session: Galaxies I

  1. 11:30 - 12:15   Fabian Walter (K)   ‘The ISM in Nearby Galaxies

  2. 12:15 - 13:45   .................................. Lunch Break ..................................

  3. 13:45 - 14:10   Kotaro Kohno (I)   ‘Observations of high redshift galaxies: from Nobeyama to ALMA’

  4. 14:10 - 14:35   Dominik Riechers (I)    ‘Detailed Studies of Quasars and their Host Galaxies back to the First Billion Years of Cosmic Time

  5. 14:35 - 15:00   Francoise Combes (I)   ‘Molecular Gas in High-z Galaxies

  6. 15:00 - 15:15   Tohru Nagao (C)    ‘FIR-Submm Metallicity Diagnostics for High-z Galaxies

  7. 15:15 - 15:30   Axel Weiss (C)    ‘A Redshift Survey of Strongly Lensed Submm Galaxies Based on Molecular Emission Lines Observed with ALMA’

  8. 15:30 - 15:45   Tadayuki Kodama (C)    ‘From Mahalo-Subaru to Gracias-ALMA: Resolving Galaxy Formation at Its Peak Epoch


Poster Session

  1. 15:45 - 18:00   Poster Session  (The list and abstract of posters are in the abstract book.)

Session: Protoplanetary Disks

  1. 09:00 - 09:45   Ann Dutrey (K)    ‘Structure of Protoplanetary Disks as Inferred from mm/submm Interferometry

  2. 09:45 - 10:10   Sean Andrews (I)    ‘Observing the Hallmarks of Planet Formation

  3. 10:10 - 10:35   Misato Fukagawa (I)    ‘High-Angular-Resolution Infrared Observations of Protoplanetary Disks (with Subaru)

  4. 10:35 - 11:05   .................................. Coffee Break ..................................

  5. 11:05 - 11:20   Motohide Tamura (C)    ‘SEEDS: Direct Imaging of Exoplanets and Their Forming Disks with the Subaru Telescope

  6. 11:20 - 11:35   Leonardo Testi (C)    ‘Grain Growth in Disks

  7. 11:35 - 12:00   Mark Wyatt (I)    ‘Sub-mm Studies of Debris Disks

  8. 12:00 - 12:15   David Wilner (C)    ‘Millimeter Observations of the beta Pictoris and AU Microscopii Debris Disks

  9. 12:15 - 13:45   .................................. Lunch Break ..................................


Session: Astrochemistry

  1. 13:45 - 14:30   Ewine van Dishoeck (K)    ‘New Trends in Astrochemistry in the ALMA Era

  2. 14:30 - 14:55   Paola Caselli (I)    ‘Pre-stellar Cores and Infrared Dark Clouds’

  3. 14:55 - 15:20   Mario Tafalla (I)    ‘Molecules in Bipolar Outflows from Young Stellar Objects

  4. 15:20 - 15:45   Nami Sakai (I)    ‘Chemical Diversity of Low-Mass Star-Forming Cores: Class 0 to Class I’

  5. 15:40 - 16:10   .................................. Coffee Break ..................................

  6. 16:10 - 16:35   Ted Bergin (I)    ‘Chemistry in Star-Forming Regions: Herschel Looking towards ALMA

  7. 16:35 - 16:50   Shuro Takano (C)    ‘Nobeyama 45 m telescope legacy project: Line survey’

  8. 16:50 - 17:05   Bertrand Leflock (C)    ‘Shocks in Low-Mass Protostellar Environments: Present Lessons and Future Observations

  9. 17:05 - 17:30   Yuri Aikawa (I)    ‘Chemical Models of Star Forming Cores’

  10. 17:30 - 17:45   Edwige Chapillon (C)    ‘Molecular Line Observations of Protoplanetary Disks

  11. 17:45 - 18:00   Hideko Nomura (C)    ‘Diagnosing Gas Dispersal Processes in Protoplanetary Disks

Session: Solar System

  1. 09:00 - 09:45   Mark Gurwell (K)    ‘Planetary Atmospheres at High Resolution

  2. 09:45 - 10:10   Bryan Butlar (I)    ‘Small Solar System Bodies


Session: Evolved Stars, etc.

  1. 10:10 - 10:55   Jose Cernicharo (K)    ‘The Chemistry of Carbon and Oxygen-rich Evolved Stars’

  2. 10:55 - 11:10   .................................. Coffee Break ..................................

  3. 11:10 - 11:35   Leen Decin (I)    ‘Herschel's view on late stages of stellar evolution -- New enigmas to be solved with ALMA

  4. 11:35 - 12:00   Naomi Hirano (I)    ‘Outflows in Late-type Stars

  5. 12:00 - 12:25   Leonardo Bronfman (I)    ‘From Large Scale Surveys to ALMA High Resolution Observations of Massive Star Forming Regions

  6. 12:25 - 14:00   .................................. Lunch Break ..................................


Poster Session

  1. 14:00 - 16:00   Poster Session  (The list and abstract of posters are in the abstract book.)


Banquet (18:30-)


After Dinner Talk (Norio Kaifu)

Memorial Session

  1. 09:00 - 09:15  Session for Professor Morita


Session: Future Plans I

  1. 09:15 - 09:40   Thijs de Graauw (I)    ‘ALMA: The Challenge of Construction and Operations

  2. 09:40 - 10:05   Daisuke Iono (C)    ‘Future Devlopment of ALMA / ALMA EA Activities

  3. 10:05 - 10:30   Pierre Cox (I)    ‘IRAM: Present and Future / IRAM in the ALMA Era

  4. 10:30 - 10:50   .................................. Coffee Break ..................................

  5. 10:50 - 11:15   Ryohei Kawabe (I)    ‘The Large Millimeter and Sub-millimeter Telescope Project, “ALMA SPICA Synergy Telescope (ASTe)”’

  6. 11:15 - 11:40   Gordon Stacy (I)    ‘The CCAT Project

  7. 11:40 - 12:05   Min Yun (I)    ‘The LMT in the ALMA Era

  8. 12:05 - 12:20   Fumitaka Nakamura (C)    ‘The CCS 45 GHz Zeeman Project: Magnetic Field Measurements Towards Prestellar Cores

  9. 12:20 - 14:00   .................................. Lunch Break ..................................


Session: Future Plans II

  1. 14:00 - 14:25   Takao Nakagwa (I)    ‘The Next Generation Space Infrared Astronomy Mission SPICA

  2. 14:25 - 14:50   Shperd Doleman (I)    ‘Beamforming ALMA: Imaging an Event Horizon and High Sensitivity, High Resolution Science

  3. 14:50 - 15:05   Keiichi Asada (C)    ‘The Greenland Telescope (GLT) Project


Closing Session

  1. 15:05 - 16:00   Concluding Remarks

  1. Excursion to Nobeyama Radio Observatory, Nagano.

  2. Excursion to HQ of National Astronomical Observatory of Japan, Mitaka, Tokyo.

Session: Galaxies II

  1. 09:00 - 09:25   Nario Kuno (I)    ‘Giant Molecular Clouds in M33 and M83

  2. 09:25 - 09:50   Jin Koda (I)    ‘Giant Molecular Clouds and Star Formation in Nearby Galaxies

  3. 09:50 - 10:05   David Sanders (C)    ‘SMA High-Resolution Observations of Molecular Gas in Luminous Infrared Galaxies

  4. 10:05 - 10:20   Shinya Komugi (C)    ‘Towards a Comprehensive Law of the Interstellar Medium

  5. 10:20 - 10:45   .................................. Coffee Break ..................................

  6. 10:45 - 11:00   Junko Ueda (C)    ‘Reformation of Cold Molecular Disks in Merger Remnants

  7. 11:00 - 11:15   Catherin Vlahakis (C)    ‘Molecular gas properties of M100 and ALMA Science Verification

  8. 11:15 - 11:30   Daniel Espada (C)    ‘Disentangling the circumnuclear environs of Centaurus A: Gaseous Spiral Arms in a Giant Elliptical Galaxy

  9. 11:30 - 11:45   Akiko Kawamura (C)    ‘Physical Properties of Molecular Clouds in the Magellanic Clouds Revealed by Observations in Multi-Transition CO Molecular Lines

  10. 11:45 - 12:00   Kunihiko Tanaka (C)    ‘The ASTE Galactic Center Survey in the 350 and 500 GHz Bands

  11. 12:00 - 12:15   Mareki Honma (C)    ‘Maser Astrometry with VERA and the Galaxy's structure

  12. 12:15 - 13:45   .................................. Lunch Break ..................................


Session: Star Formation

  1. 13:45 - 14:30   Toshikazu Onishi (K)    ‘Star Formation: From Giant Molecular Clouds to Prestellar Cores

  2. 14:30 - 14:55   Phil Andre (I)    ‘Star Formation Revealed by Herschel’

  3. 14:55 - 15:20   Shantanu Basu (I)    ‘Magnetic Fields and the Formation of Cores and Disks

  4. 15:20 - 15:35   Satoko Takahashi (C)    ‘Hierarchical Fragmentation of the Orion Molecular Filaments

  5. 15:35 - 15:50   Kengo Tachihara (C)    ‘The Origin of the Interstellar Turbulence and Small Scale Structures of Molecular Clouds

  6. 15:50 - 16:20   .................................. Coffee Break ..................................

  7. 16:20 - 16:45   Patrick Hennebelle (I)    ‘Theory of Molecular Clouds

  8. 16:45 - 17:00   Jonathan Tan (C)    ‘The Dynamics and Chemistry of Massive Starless Cores’

  9. 17:00 - 17:15   Jonathan Foster (C)    ‘The Millimeter Astronomy Legacy Team 90 GHz Survey (MALT90) and ALMA

  10. 17:15 - 17:30   John Tobin (C)    ‘A Resolved Keplerian Disk Around One of the Youngest Protostars: Implications for Disk Formation Studies in the ALMA Era

  11. 17:30 - 17:45   Shigehisa Takakuwa (C)    ‘Infall, Keplerian Circumbinary Disk, and Accretion Streams around the Protostellar Binary System L1551 NE

  12. 17:45 - 18:00   Nagayoshi Ohashi (C)    ‘Keplerian Disks around Protostars: from NMA to SMA and ALMA

  1. The abstract book is available.  The list of posters is also included in the book (pp. 7-11).

  2. Click the presentation titles below to download PDF viewgraphs. NEW!